Subscribe Register Login

Monday, December 22, 2014, 7:33 a.m.
Top Picks - Mobile App

List of Pulaski County races

This article was published May 20, 2008 at 9:18 a.m.

— This list shows all of the races for the May 20 preferential primary/non-partisan judicial election in Pulaski County and the candidates that filed for those races.

Democratic Party Candidates

Contested Races

State Senate Dist. 33 Senator

  • Irma Hunter Brown
  • Joyce Elliott

State Rep. Dist. 38

  • Jeff Dailey
  • John C. Edwards

Pulaski County Judge

  • Judge Buddy Villines
  • Buddy York

Justice of the Peace District 3

  • Kathy Lewison
  • Robert E. Hymer, Sr.

Justice of the Peace District 5

  • Kenyon K. Lowe
  • Justice of the Peace Wilandra S. Dean

Justice of the Peace District 8

  • JP Annette "Ann" McCaleb
  • Curtis A. Keith

Uncontested

US Senate U.S. Senator - Mark Pryor

US Congress District 2 - Congressman Vic Snyder

State Senate Dist. 31 - Senator Mary Ann Salmon

State Senate Dist. 32 - Representative David Johnson

State Rep. Dist. 15 - Walls McCrary

State Rep. Dist. 18 - State Representative Toni Bradford

State Rep. Dist. 27 - State Representative Dawn Creekmore

State Rep. Dist. 33 - State Representative Fred Allen

State Rep. Dist. 34 - State Representative Wilhemina Lewellen

State Rep. Dist. 35 - State Representative Pam Adcock

State Rep. Dist. 36 - Charles King

State Rep. Dist. 36 - Darrin Williams

State Rep. Dist. 37 - State Representative Kathy Webb

State Rep. Dist. 39 - Roosevelt Dwayne Dobbins

State Rep. Dist. 40 - State Representative Barry Hyde

State Rep. Dist. 42 - Val Yagos

State Rep. Dist. 43 - Jim Nichols

State Rep. Dist. 44 - Mark Perry

Pulaski County Assessor - Assessor Janet Troutman Ward

Pulaski Circuit/County Clerk - Pulaski Clerk Pat O'Brien

Pulaski County Sheriff - Sheriff Doc Holladay

Pulaski County Treasurer - Treasurer Debra Buckner

Constable-Big Rock Township - Mike Graves

Constable-Hill Township Constable - Dennis L. Sobba

Justice of the Peace District 2 - Dawne Benafileld Vandiver

Justice of the Peace District 4 - Julie Blackwood

Justice of the Peace District 6 - Justice of the Peace Donna Massey

Justice of the Peace District 7 - Justice of the Peace Patricia A. Dicker

Justice of the Peace District 9 - Mary Louise Williams

Justice of the Peace District 10 - Rev. Robert E. Green, Sr.

Justice of the Peace District 13 - Barbara J. Spahr

Justice of the Peace District 14 - JP Charles F. Roberson

Justice of the Peace District 15 - Justice of the Peace Steven L. Goss

Republican Party Candidates

Uncontested

State Rep. Dist. 38

  • Ed Linck
  • Kelly Eichler

State Rep. Dist. 43

  • Tom Raley
  • Steven Meckfessel

Uncontested

State Rep. Dist. 15 Doug Hatcher

State Rep. Dist. 31 State Representative Daniel Greenburg

State Rep. Dist. 32 Justice of the Peace Allen Kerr

State Rep. Dist. 34 Herbert L. Broadway

State Rep. Dist. 41 Representative Ed Garner

State Rep. Dist. 42 Jane English

Pulaski County Judge Phil Wyrick

Pulaski County Sheriff Patrick Mulligan

Constable-Hill Township Rick Scott

Justice of the Peace District 1 Justice of the Peace Doug Reed

Justice of the Peace District 3 Representative Sid Rosenbaum

Justice of the Peace District 11 Justice of the Peace Bob Johnson

Justice of the Peace District 12 Jeff Rollins

Justice of the Peace District 13 Justice of the Peace Phil Stowers

Justice of the Peace District 14 William Porterfield

Non-Partisan Judicial Candidates

Contested

Arkansas Court of Appeals Justice, Pos. 1

  • Court of Appeals Judge Wendell Griffen
  • Judge Rita Gruber

Circuit Judge, Division 09, District 6

  • Cecily Patterson Skarda
  • Judge Mary McGowan

Circuit Judge, Division 11, Subdistrict 6.2

  • Cathi Compton
  • Melinda Gilbert
  • Jewel "Cricket" Harper

Little Rock District Judge, Div. 1

  • Alice Lightle
  • Ernest Sanders, Jr.
  • Hugh Finkelstein

Little Rock District Judge, Div. 3

  • Slocum Pickell
  • Gary Sullivan
  • Mark D. Leverett
  • Ryan Allen

North Little Rock District Judge, Div. 1

  • Judge Jim Hamilton
  • Heather R. Callaway

Wrightsville District Judge

  • Rita F. Bailey
  • Veletta P. Smith
  • Diana M. Maulding
  • Kathy L. Hall
  • Trey Wright
  • Chris Walton

Uncontested

State Supreme Court Assoc. Justice, Pos. 1 Chief Justice Jim Hannah

State Supreme Court Assoc. Justice, Pos. 5 Justice Paul Danielson

Circuit Judge, Division 02, Subdistrict 6.2 Judge Chris Piazza

Circuit Judge, Division 02, Subdistrict 6.2 Judge James "Jay" Moody, Jr.

Circuit Judge, Division 02, Subdistrict 6.2 Judge Herbert T. Wright, Jr.

Circuit Judge, Division 02, Subdistrict 6.2 Judge Tim Fox

Circuit Judge, Division 02, Subdistrict 6.2 Judge Barry Sims

Circuit Judge, Division 08, Subdistrict 6.1 Judge Wiley A. Branton, Jr.

Circuit Judge, Division 10, Subdistrict 6.1 Judge Joyce Williams Warren

Circuit Judge, Division 13, Subdistrict 6.2 Judge Collins Kilgore

Circuit Judge, Division 14, Subdistrict 6.2 Judge Vann Smith

Circuit Judge, Division 15, Subdistrict 6.2 Judge Richard "Dick" Moore

Jacksonville District Judge Judge Robert Batton

Little Rock District Judge, Div. 2 Judge Vic Fleming

Maumelle District Judge Judge Roger Harrod

North Little Rock District Judge, Div. 2 Judge Randy Morley

Pulaski County District Judge Judge Wayne Gruber

Sherwood District Judge Judge Milas "Butch" Hale, III

TOP JOBS

  • Education

    pulaski technical college in North Little Rock, Arkansas, th...
    LITTLE ROCK, AR

  • Driver trainees

    truck drivertrainees needed!Learn to drive forStevens Transp...
    LITTLE ROCK, AR

  • Locksmith needed

    Experienced Locksmiths Join our staff at Bill’s Lock & Safe....
    NORTH LITTLE ROCK, AR

  • Temporary pruner

    12 -temporary positions Pruner 02/16/15-09/30/15 All applica...
    LITTLE ROCK, Arkansas

  • Employment

    Do you talk too much? Do you like people? Help us help you! ...
    Little Rock, AR

Search 681 jobs >

Top Picks - Mobile App
Arkansas Online