Democrat-Gazette weekly rankings
OVERALL TOP 10
RK TEAM (REC.);COMMENT
Springdale Har-Ber (10-1);Conway almost ended ’Cats’ title dreams
Pine Bluff (11-0);Zebras make another semifinal trip to Jonesboro
Pulaski Academy (12-0);78 points more than enough for Bruins
Bentonville (10-1);Defending 7A champ gets second meeting with Fayetteville
Greenwood (11-0);Bulldogs have no trouble with outclassed Marion
Fayetteville (10-2);Defense helps ’Dogs escape Saline County
LR Christian (12-0);Warriors coming to play in playoffs
Cabot (10-1);Panthers’ season ends, but QB Barnes back in ’16
LR McClellan (9-2);Lions one victory away from playing title game in hometown
FS Southside (8-4);Rebels know how to win in November
— Jeremy Muck
CLASS 7A SUPER SIX
RK TEAM (REC.);UP NEXT
Springdale Har-Ber (10-1);FS Southside
Bentonville (10-1);Fayetteville
Fayetteville (10-2);at Bentonville
FS Southside (8-4);at Springdale Har-Ber
Cabot (10-1);Season over
Bryant (9-2);Season over
CLASS 6A SUPER SIX
RK TEAM (REC.);UP NEXT
Pine Bluff (11-0);at Jonesboro
Greenwood (11-0);Benton
Jonesboro (8-3);Pine Bluff
Benton (9-2);at Greenwood
El Dorado (6-6);Season over
Alma (7-5);Season over
CLASS 5A SUPER SIX
RK TEAM (REC.);UP NEXT
Pulaski Academy (12-0);at LR Christian
LR Christian (12-0);Pulaski Academy
LR McClellan (9-2);at Batesville
Batesville (9-3);LR McClellan
HS Lakeside (9-3);Season over
Hope (9-3);Season over
CLASS 4A SUPER SIX
RK TEAM (REC.);UP NEXT
Dardanelle (12-0);Arkadelphia
Nashville (12-0);at Warren
Warren (10-1);Nashville
CAC (11-1);Pea Ridge
Pea Ridge (10-2);CAC
Prairie Grove (11-1);Star City
CLASS 3A SUPER SIX
RK TEAM (REC.);UP NEXT
Smackover (10-2);at West Fork
Prescott (10-2);Lamar
Harding Academy (11-1);at Danville
Glen Rose (10-2);at Rivercrest
Danville (8-3);Harding Academy
Lamar (10-2);at Prescott
CLASS 2A SUPER SIX
RK TEAM (REC.);UP NEXT
Rison (9-1);Hector
England (12-0);Des Arc
Des Arc (11-1);at England
Mount Ida (12-0);at McCrory
McCrory (10-0);Mount Ida
Conway Christian (9-3);Hazen
This week’s high school playoff games
CLASS 7A SEMIFINALS
Bentonville at Fayetteville
Fort Smith Southside at Springdale Har-Ber
CLASS 6A SEMIFINALS
Benton at Greenwood
Pine Bluff at Jonesboro
CLASS 5A SEMIFINALS
Pulaski Academy at LR Christian
LR McClellan at Batesville
CLASS 4A QUARTERFINALS
Star City at Prairie Grove
Arkadelphia at Dardanelle
Nashville at Warren
Pea Ridge at Central Ark. Christian
CLASS 3A QUARTERFINALS
Smackover at West Fork
Glen Rose at Rivercrest
Harding Academy at Danville
Lamar at Prescott
CLASS 2A QUARTERFINALS
Hector at Rison
Des Arc at England
Mount Ida at McCrory
Hazen at Conway Christian
Friday’s results
CLASS 7A
Bentonville 28, North Little Rock 21
Fayetteville 30, Bryant 24
FS Southside 35, Cabot 25
Springdale Har-Ber 20, Conway 17
CLASS 6A
Benton 20, El Dorado 13
Greenwood 42, Marion 3
Jonesboro 34, Alma 27
Pine Bluff 42, Russellville 21
CLASS 5A
Batesville 40, Greenbrier 14
LR Christian 49, Wynne 21
LR McClellan 50, HS Lakeside 37
Pulaski Academy 78, Hope 44
CLASS 4A
Arkadelphia 19, Fountain Lake 14
Central Ark. Christian 41, Gosnell 14
Dardanelle 45, Hamburg 7
Nashville 48, Shiloh Christian 23
Pea Ridge 28, Pulaski Robinson 27
Prairie Grove 34, Ashdown 24
Star City 33, Pocahontas 28
Warren 35, Pottsville 34
CLASS 3A
Danville 22, Paris 19
Glen Rose 56, Hoxie 33
Harding Academy 42, Centerpoint 20
Lamar 36, Fordyce 35
Prescott 40, Greenland 7
Rivercrest 62, Episcopal Collegiate 52
Smackover 42, Charleston 14
West Fork 28, Camden Harmony Grove 21
CLASS 2A
Conway Christian 41, Junction City 36
Des Arc 44, Magnet Cove 14
England 48, Mountainburg 28
Hazen 23, Cross County 19
Hector 28, Brinkley 20
McCrory 49, Hackett 6
Mount Ida 42, Lafayette County 14
Rison 26, Gurdon 21