This is a list of candidates who filed at the state Capitol as either partisan, independent or write-in candidates. Partisan candidates pay filing fees to get on the ballot. Write-ins must still provide a notice of candidacy to all affected counties in order for their votes to be tabulated. Independent candidates will appear on the ballot as long as their petitions are sufficient. Democratic and Republican nominations will be decided in the May 22 primary election, with any runoffs set for June 19. Nominees and independent and write-in candidates will face each other in the Nov. 6 general election. This list was provided by the secretary of state's office; names and titles reflect what candidates submitted. Incumbents denoted with an asterisk (*). Democrats denoted by D; Republicans by R; Libertarians by L; independents by I; and write-ins by W.
U.S. HOUSE OF REPRESENTATIVES
1ST DISTRICT
Congressman Rick Crawford*, Jonesboro, R Elvis Presley, Star City, L Chintan Desai, Helena, D
2ND DISTRICT
Gwen Combs, Little Rock, D Congressman French Hill*, Little Rock, R Paul J. Spencer, Scott, D Representative Clarke Tucker, Little Rock, D Joe Ryne Swafford, Maumelle, L Jonathan Dunkley, Little Rock, D
3RD DISTRICT
Josh Mahony, Fayetteville, D Congressman Steve Womack*, Rogers, R Michael J Kalagias, Rogers, L Jason Tate, Fayetteville, W Josh Moody, Fayetteville, I Robb Ryerse, Springdale, R
4TH DISTRICT
Representative Bruce Wester-man*, Hot Springs, R Randy Caldwell, Hot Springs Village, R Hayden Catherine Shamel, Hot Springs, D Tom Canada, Scranton, L Susan Ann Martin, Hamburg, W Lee McQueen, Texarkana, I Jack E. Foster, Pine Bluff, I
ATTORNEY GENERAL
Attorney General Leslie Rutledge*, Little Rock, R Mike Lee, Little Rock, D Kerry Hicks, Mena, L
AUDITOR
Auditor Andrea Lea*, Russellville, R David E. Dinwiddie, Pine Bluff, L
LAND COMMISSIONER
Tommy Land, Heber Springs, R T.J. Campbell, Bentonville, L Larry Williams, Hot Springs, D
GOVERNOR
Governor Asa Hutchinson*, Little Rock, R Mark West, Batesville, L Jan Morgan, Hot Springs, R Jared K. Henderson, Little Rock, D Leticia Sanders, North Little Rock, D
LIEUTENANT GOVERNOR
Lt. Governor Tim Griffin*, Little Rock, R Frank Gilbert, Tull, L Anthony Bland, Little Rock, D
SECRETARY OF STATE
State Representative Trevor Drown, Dover, R John Thurston Commissioner of State Lands, Little Rock, R Christopher Olson, Viola, L Susan Inman, Little Rock, D
TREASURER
Treasurer of State Dennis Milligan*, Alexander, R Ashley Ewald, Uniontown, L
ARKANSAS SENATE
DISTRICT 3
Jon Comstock, Rogers, D Senator Cecile Bledsoe*, Rogers, R
DISTRICT 4
Dawn Clemence, Fayetteville, R Representative Greg Leding, Fayetteville, D
DISTRICT 5
Representative Bob Ballinger, Berryville, R Senator Bryan B. King*, Green Forest, R Jim Wallace, Eureka Springs, D Lee Evans, Uniontown, L
DISTRICT 6
Senator Gary Stubblefield*, Branch, R
DISTRICT 8
Representative Mathew Pitsch, Fort Smith, R Denny Altes, Fort Smith, R William Whitfield Hyman, Fort Smith, L Frank Glidewell, Fort Smith, R
DISTRICT 9
Senator Terry Rice*, Waldron, R
DISTRICT 10
Senator Larry Teague*, Nashville, D Bobbi Hicks, Mena, L
DISTRICT 14
Senator Bill Sample*, Hot Springs, R Michael Colgrove, Hot Springs, D
DISTRICT 15
Mark Johnson, Little Rock, R Dean Elliott, Maumelle, R
DISTRICT 17
Senator Scott Flippo*, Bull Shoals, R Kevin Vornheder, Mountain Home, L
DISTRICT 18
Senator Missy Thomas Irvin*, Mountain View, R
DISTRICT 19
Senator Linda Collins-Smith*, Pocahontas, R Representative James Sturch, Batesville, R Susi Epperson, Batesville, D
DISTRICT 20
Senator Blake Johnson*, Corning, R
DISTRICT 24
Senator Keith M. Ingram*, West Memphis, D Mayor Dorothy A. Cooper, Turrell, D
DISTRICT 30
Linda Pondexter Chesterfield*, Little Rock, D James André Pendleton, Little Rock, D
DISTRICT 31
Senator Joyce Elliott*, Little Rock, D
DISTRICT 33
Representative Kim Hammer, Benton, R Melissa Fults, Hensley, D
DISTRICT 35
Senator Jason Rapert*, Conway, R Maureen Skinner, Conway, D
ARKANSAS HOUSE
OF REPRESENTATIVES
DISTRICT 1
Representative Carol Dalby*, Texarkana, R
DISTRICT 2
Representative Lane Jean*, Magnolia, R
DISTRICT 3
Representative Danny Watson*, Hope, R
DISTRICT 4
Representative DeAnn Vaught*, Horatio, R
DISTRICT 5
Representative David Fielding*, Magnolia, D Wade Andrews, Camden, R
DISTRICT 6
Representative Matthew J. Shepherd*, El Dorado, R
DISTRICT 7
Representative Sonia Barker*, Smackover, R
DISTRICT 8
Representative Jeffrey R. Ward-law*, Warren, R Christopher Ogburn, Warren, I
DISTRICT 9
Representative LeAnne Pittman Burch*, Monticello, D
DISTRICT 10
Representative Mike Holcomb*, Pine Bluff, R
DISTRICT 11
Don Glover, Dermott, D Ricky E. Lattimore, Sr., McGehee, R Representative Mark McElroy*, Tillar, I
DISTRICT 12
Jason Dobson, Tichnor, R Representative Chris Richey*, Helena, D
DISTRICT 13
Representative David Hillman*, Almyra, R
DISTRICT 14
Representative Roger Dale Lynch*, Lonoke, R Christia (Chris) Jones, Lonoke, R
DISTRICT 15
Representative Ken Bragg*, Sheridan, R Wayne Willems, Traskwood, L
DISTRICT 16
Kenneth B. Ferguson*, Pine Bluff, D
DISTRICT 17
Gregory Maxwell, Pine Bluff, L Representative Vivian Flowers*, Pine Bluff, D
DISTRICT 18
Representative Richard Womack*, Arkadelphia, R Morgan L. Wiles, Hot Springs, D
DISTRICT 19
Representative Justin Gonzales*, Okolona, R Jeremy Ross, Glenwood, D
DISTRICT 20
Representative John Maddox*, Mena, R
DISTRICT 21
Representative Marcus E. Richmond*, Harvey, R Stele Wayne James, Gravelly, D
DISTRICT 22
Representative Mickey Gates*, Hot Springs, R Kevin Rogers, Hot Springs, D Don Pierce, Hot Springs Village, R
DISTRICT 23
Representative Lanny Fite*, Benton, R
DISTRICT 24
Representative Bruce Cozart*, Hot Springs, R Kallen K. Peret, Hot Springs, D J. Kent Percefull, Hot Springs, I
DISTRICT 25
Representative Les A. Warren*, Hot Springs, R
DISTRICT 26
Ernie Hinz, Hot Springs, R Alan Bruce Hughes, Bismarck, D Representative Laurie Rushing*, Hot Springs, R
DISTRICT 27
Julie Mayberry, Hensley, R
DISTRICT 28
Councilman Kerry Murphy, Benton, R Jasen Kelly, Benton, R Dustin M. Parsons, Benton, D
DISTRICT 29
Representative Fred Love*, Little Rock, D
DISTRICT 30
Rep. Fred Allen*, Little Rock, D Mitchell Fenton, Little Rock, L
DISTRICT 31
Mike Lee, Little Rock, D Representative Andy Davis*, Little Rock, R Randy S. Haun, Little Rock, D
DISTRICT 32
Jess Mallett, Little Rock, D Representative Jim Sorvillo*, Little Rock, R
DISTRICT 33
Tippi McCullough, Little Rock, D Ross Noland, Little Rock, D
DISTRICT 34
John W. Walker*, Little Rock, D
DISTRICT 35
Andrew Collins, Little Rock, D William J. Barger, Little Rock, L Judith Goodson, Little Rock, R Annie Depper, Little Rock, D
DISTRICT 36
Representative Charles Blake*, Little Rock, D Darrell Stephens, Sherwood, D
DISTRICT 37
Jamie Scott, North Little Rock, D Isaac Henry, North Little Rock, D Mark Stephen Foster, North Little Rock, I
DISTRICT 38
Representative Carlton Wing*, North Little Rock, R Chase Mangiapane, North Little Rock, D
DISTRICT 39
Monica D. Ball, Maumelle, D Representative Mark Lowery*, Maumelle, R Joshua Price, Maumelle, D
DISTRICT 40
Representative Douglas House*, North Little Rock, R
DISTRICT 41
Representative Karilyn Brown*, Sherwood, R Jonathan Wayne Crossley, Jacksonville, D
DISTRICT 42
Linda Dyson, Jacksonville, R Mark W. Perry, Jacksonville, D
DISTRICT 43
Darlene Byrd, Cabot , R Brian Evans, Cabot, R
DISTRICT 44
Justice of the Peace Cameron Cooper, Romance, R
DISTRICT 45
Jim Wooten, Beebe, R
DISTRICT 46
Drew Tanner, Searcy, L Representative Les Eaves*, Searcy, R
DISTRICT 47
Representative Michael John Gray*, Augusta, D Craig Christiansen, Bald Knob, R
DISTRICT 48
State Rep. Reginald Murdock*, Marianna, D Nancy Duffy Blount, Marianna, D
DISTRICT 49
Representative Steve Hollowell*, Forrest City, R Howard (Jr.) Smith, II, West Memphis, D
DISTRICT 50
Rep. Milton Nicks Jr.*, Marion, D
DISTRICT 51
Representative Deborah Ferguson*, West Memphis, D
DISTRICT 52
Representative Dwight Tosh*, Jonesboro, R
DISTRICT 53
Cole Peck, Jonesboro, R Representative Dan Sullivan*, Jonesboro, R
DISTRICT 54
Representative Johnny Rye*, Trumann, R Austin W. Jones, Trumann, D
DISTRICT 55
Representative Monte Hodges*, Blytheville, D Gary Tobar, Turrell, R
DISTRICT 56
Representative Joe Jett*, Success, R Ryan Carter, Corning, D
DISTRICT 57
Representative Jimmy Gazaway*, Paragould, R
DISTRICT 58
Representative Brandt Smith*, Jonesboro, R
DISTRICT 59
Representative Jack Ladyman*, Jonesboro, R
DISTRICT 60
Representative Frances Cavenaugh*, Walnut Ridge, R
DISTRICT 61
Marsh Davis, Cherokee Village, R Representative Scott Baltz*, Pocahontas, D
DISTRICT 62
Representative Michelle Gray*, Melbourne, R
DISTRICT 63
Bryson Wood, Floral, R Stu Smith, Batesville, R
DISTRICT 64
Representative John Payton*, Wilburn, R
DISTRICT 65
Representative Rick Beck*, Center Ridge, R Michael J. Roetzel, Perryville, D
DISTRICT 66
Representative Josh Miller*, Heber Springs, R
DISTRICT 67
Representative Stephen Meeks*, Greenbrier, R Rodney Leggitt, Greenbrier, R Sandra Richter, Greenbrier, L
DISTRICT 68
Dustin Morphis, Russellville, R Stan Berry, Dover, R
DISTRICT 69
Representative Aaron Pilkington*, Clarksville, R Eddie L. King, Clarksville, D
DISTRICT 70
Justice of the Peace Spencer Hawks, Conway, R Alderman Andy Hawkins, Conway, D
DISTRICT 71
Joe Cloud, Russellville, R Nathan George, Russellville, D
DISTRICT 72
Representative Steve Magie*, Conway, D
DISTRICT 73
Representative Mary Bentley*, Perryville, R Dana Bonham, Perryville, D
DISTRICT 74
Representative Jon S. Eubanks*, Paris, R Curtis J. Varnell, Paris, I
DISTRICT 75
Lee Johnson, Greenwood, R
DISTRICT 76
Kelly Procter Pierce, Fort Smith, R Cindy Crawford, Fort Smith, R
DISTRICT 77
Representative Justin Boyd*, Fort Smith, R Stephen Edwards, Fort Smith, L Luke Pruitt, Fort Smith, D
DISTRICT 78
Jay Richardson, Fort Smith, D
DISTRICT 79
Gary Deffenbaugh*, Van Buren, R
DISTRICT 80
Representative Charlene Fite*, Van Buren, R Casey D. Copeland, Prairie Grove, L Lou Reed Sharp, Springdale, D
DISTRICT 81
Representative Bruce Coleman*, Mountainburg, R Donald R. McKinney, Mountain-burg, D
DISTRICT 82
Representative Sarah Capp*, Ozark, R
DISTRICT 83
Donald Ragland, Marshall, R Sheriff Keith Slape, Compton, R Timmy Reid, Marshall, R
DISTRICT 84
Denise Garner, Fayetteville, D Representative Charlie Collins*, Fayetteville, R
DISTRICT 85
Representative David Whitaker*, Fayetteville, D
DISTRICT 86
Nicole Clowney, Fayetteville, D Alderman Mark Kinion, Fayetteville, D
DISTRICT 87
Representative Robin Lund-strum*, Elm Springs, R Kelly Scott Unger, Siloam Springs, D Justin Jones, Elm Springs, L
DISTRICT 88
Representative Clint Penzo*, Springdale, R
DISTRICT 89
Representative Jeff Williams*, Springdale, R Megan Godfrey, Springdale, D
DISTRICT 90
Representative Jana Della Rosa*, Lowell, R Kati McFarland, Bethel Heights, D Kendon Underwood, Cave Springs, R
DISTRICT 91
Scott Richardson, Bentonville, R Representative Dan Douglas*, Bentonville, R
DISTRICT 92
Chris Birch, Gravette, D Gayla Hendren McKenzie, Gravette, R
DISTRICT 93
Jim Dotson*, Bentonville, R Gan Nunnally, Bentonville, R Gayatri Jane Agnew, Bentonville, D
DISTRICT 94
Representative Rebecca Petty*, Rogers, R Jené Huffman-Gilreath, Rogers, D
DISTRICT 95
Celeste Williams, Bella Vista, D Representative Austin McCollum*, Bentonville, R
DISTRICT 96
Christie Craig, Rogers, D Representative Grant Hodges*, Rogers, R
DISTRICT 97
Harlan Breaux, Holiday Island, R Gary L. Morris, Goshen, D
DISTRICT 98
Representative Ron McNair*, Alpena, R
DISTRICT 99
Representative Jack Fortner*, Yellville, R
DISTRICT 100
Representative Nelda Speaks*, Mountain Home, R
RELATED ARTICLES
http://www.arkansas…">2 parties' 223 candidates set for Arkansas contestshttp://www.arkansas…">Candidate filings for judge and prosecuting attorney positions