EDITOR'S NOTE: These are runoff races for county, municipal and school board elections in which no candidate received a majority of the vote in the May 24 election, requiring a runoff election between the top two vote-getters. Primary races are denoted by (R) for Republican and (D) for Democrat. Incumbents, when known, are indicated by an asterisk (*).The runoff election is June 21, and early voting starts Tuesday.
ARKANSAS
STUTTGART SCHOOL BOARD, ZONE 3
Todd Barnes*
Rececca Seyller
BAXTER
JUDGE
Brian Plumlee (R)
Kevin Litty (R)
JUSTICE OF THE PEACE DISTRICT 10
Shannon Walker (R)
Sheila Wingard (R)
CONSTABLE DISTRICT 2
Daniel K. Carley (R)
Patrick D. Smith (R)
BENTON
PEA RIDGE SCHOOL DISTRICT SCHOOL BOARD ZONE 1
Adam Yager
Trenton Talburt
SCHOOL BOARD ZONE 3
Eric L. Rowlee
Sarah Saragusa
BOONE
JUDGE
Robert Hathaway* (R)
Bobby Woods (R)
CONSTABLE NORTH
Daniel J. Mehn* (R)
Fred Starnes (R)
BRADLEY
JUSTICE OF THE PEACE DISTRICT 9
Sharon White Balentine (R)
Dana Harvey (R)
CARROLL
COUNTY JUDGE
Bud Phillips (R)
David Writer (R)
CLARK
ARKADELPHIA SCHOOL DISTRICT SCHOOL BOARD ZONE 1
Matt Johnson
Casey Motl *
CLAY
DISTRICT SCHOOL BOARD, POSITION 1
Steve Crowson
Jacob Richardson
COLUMBIA
ASSESSOR
Allison Hoffmann Fitzgerald (R)
Shannon Hair (R)
CONWAY
MENIFEE MAYOR
Gary L. Green* (D)
Terry Coleman (D)
CRAIGHEAD
COUNTY CLERK
Nancy Robbins (R)
Mary Dawn Marshall (R)
CRAWFORD
JUDGE
Chris Keith (R)
Raymond Dale Harvey (R)
SHERIFF
Daniel Perry (R)
Shannon Gregory (R)
COUNTY CLERK
Tim Walker (R)
Stacey Shelly (R)
CONSTABLE DISTRICT 13
John Jacob Parette (R)
Debbie Faubus-Kendrick* (R)
DREW
CONSTABLE, MARION
Joshua Henley (R)
David Menotti (R)
FAULKNER
VILONIA SCHOOL DISTRICT SCHOOL BOARD POSITION 1
Ed Sellers
Kimberly Weaver Williams
FULTON
VIOLA SCHOOL DISTRICT SCHOOL BOARD POSITION 2
Dustin Cotter
Derek Winter
GARLAND
JUSTICE OF THE PEACE DISTRICT 7
John Paul Faulkner* (R)
Dayton Myers (R)
GREENE
COUNTY SHERIFF
Brad Snyder (R)
Steve Franks* (R)
HOWARD
COUNTY JUDGE
Brent Pinkerton (R)
Kevin Smith (R)
IZARD
COUNTY JUDGE
Eric Smith (R)
Paul D. Womack (R)
OF THE PEACE DISTRICT 2
Bobby Russell (R)
Kelly Hatman (R)
JEFFERSON
PINE BLUFF CITY COUNCIL WARD 1
LaTisha Brunson (D)
Danny L. Walker (D)
WARD 3
Lanette R. Frazier (D)
Ivan Whitfield (D)
CONSTABLE VAUGINE TOWNSHIP
Deshawn Bennett (D)
Leon Warren Sr. (D)
JOHNSON
TREASURER/ COLLECTOR
Allyson Jackson (R)
Melanie "Fred" Cowell (R)
LAWRENCE
COUNTY JUDGE
Ron Ingram (R)
Gary Barnhill (R)
COUNTY CLERK
Brandi Parker (R)
Paige Howard Cunningham (R)
LEE COUNTY
SHERIFF AND COLLECTOR
Corey Wilson (D)
Ocie Banks* (D)
MADISON
HUNTSVILLE SCHOOL DISTRICT SCHOOL BOARD ZONE 1
Benjamin Rightsell
Bobby Gulledge
SCHOOL BOARD ZONE 3
Connie Tenberge
Brady Cotton
MILLER
COUNTY SHERIFF
Wayne Easley (R)
Stephen D. Ward (R)
JUSTICE OF THE PEACE DISTRICT 7
Jeffrey Page (R)
Roy Pitt (R)
POINSETT
COUNTY JUDGE
J.C Carter (R)
John K. Hutchison (R)
POPE
JUSTICE OF THE PEACE DISTRICT 2
Margaret Motley (R)
Karen Carothers (R)
CONSTABLE ATKINS
Mike Chisum (R)
Jamie Ennis* (R)
PRAIRIE
COUNTY JUDGE
Lawrence Holloway (R)
Brad DeVore (R)
JUSTICE OF THE PEACE DISTRICT 1
Deb Crow (R)
Rebekah L. Davis (R)
CONSTABLE HILL
Wayne Ball (R)
Chris Powell (R)
RANDOLPH
JUDGE
Randy Barber (R)
Paul Carr (R)
SEARCY
COUNTY JUDGE
Tony Horton (R)
Robert A. Baysinger (R)
SEBASTIAN
COUNTY TREASURER AND COLLECTOR
Lora Rice (R)
Ken Blevins (R)
ST. FRANCIS
JUSTICE OF THE PEACE DISTRICT 10
Kendall Owens (D)
Victor I. Stegall (D)
STONE
SHERIFF
Nathan Masterson (R)
Brandon Long (R)
VAN BUREN
COUNTY SHERIFF
Eric Koonce (R)
Kenny Lee (R)
WASHINGTON
COUNTY JUDGE (R)
Patrick Deakins (R)
Mark Scalise (R)
JUSTICE OF THE PEACE, DISTRICT 14
Aaron Wood (R)
Gary Ricker (R)
CONSTABLE, DISTRICT 1
John Duggar * (R)
John R. Buchan (R)
WHITE
CIRCUIT CLERK
Karen Gossett (R)
Sara Brown (R)
JUSTICE OF THE PEACE DISTRICT 10
Roger Pearson (R)
Bobby G. Quattlebaum * (R)
CONSTABLE BIG CREEK
Terry Ashley (R)
Jesse Pate (R)
YELL
JUSTICE OF THE PEACE DISTRICT 4
Norman D. Jones (R)
Steven Payton (R)
DISTRICT 7
James Brown (R)
Haskell Hicks (R)
DISTRICT 10
Tony Sigle (R)