BEST ART GALLERY |
Winner | Arkansas Arts Center |
Finalists | M2 Gallery, Red Door Gallery |
BEST CASINO/GAMING CENTER |
Winner | Oaklawn Racing & Gaming |
Finalists | Choctaw Casino, Gold Strike Resort & Casino, Hollywood Casino & Hotel |
BEST FESTIVAL |
Winner | Riverfest |
Finalists | Greek Food Festival, Toad Suck Daze |
BEST GOLF COURSE |
Winner | Chenal Country Club |
Finalists | Pleasant Valley Country Club, Rebsamen Park Golf Course |
BEST LIVE THEATER |
Winner | Arkansas Repertory Theatre |
Finalists | Murry’s Dinner Playhouse, Robinson Center |
BEST LOCAL DJ |
Winner | Heather and Poolboy, Alice 107.7 |
Finalists | Ashley King, KSSN 96, Bob Robbins, 105.1 The Wolf |
BEST LOCAL RADIO STATION |
Winner | Alice 107.7 |
Finalists | B 98.5, KSSN 96 |
BEST LOCAL TV MORNING SHOW |
Winner | Good Morning Arkansas, KATV Channel 7 |
Finalists | Daybreak, KATV Channel 7, THV This Morning, THV 11 |
BEST LOCAL TV NEWS ANCHOR |
Winner | Craig O’Neil, THV 11 |
Finalists | Alyson Courtney, KATV Channel 7, Beth Hunt, KATV Channel 7 |
BEST LOCAL TV SPORTS REPORTER |
Winner | Steve Sullivan, KATV Channel 7 |
Finalists | Craig O’Neil, THV 11, Aaron Peters, KARK Channel 4 |
BEST LOCAL TV WEATHER REPORTER |
Winner | Todd Yakoubian, KATV Channel 7 |
Finalists | Ed Buckner, THV 11, Melinda Mayo, KATV Channel 7 |
BEST MOVIE THEATER |
Winner | Rave Cinemas Colonel Glenn 18 + Xtreme |
Finalists | UA Breckenridge Stadium 12, Riverdale 10 Cinema |
BEST MUSEUM |
Winner | Museum of Discovery |
Finalists | Arkansas Arts Center, Clinton Presidential Library & Museum |
BEST PARK |
Winner | Pinnacle Mountain State Park |
Finalists | Burns Park, Two Rivers Park |
BEST PLACE TO BIKE |
Winner | Big Dam Bridge |
Finalists | Arkansas River Trail, Two Rivers Park |
BEST PLACE TO CAMP |
Winner | Greers Ferry Lake |
Finalists | Lake Ouachita State Park, Petit Jean State Park |
BEST PLACE TO HEAR LIVE MUSIC |
Winner | Verizon Arena |
Finalists | Cajun’s Wharf Restaurant, Revolution Music Room |
|
BEST AUDIOLOGIST |
Winner | Tracy Van Es, Au.D. |
Finalists | Kristen Corbitt, Au.D., Lisa Richey, Au.D. |
BEST BARBER SHOP |
Winner | Sport Clips |
Finalists | Great Clips, Jerry’s Barber Shop |
BEST CARDIOLOGIST |
Winner | Andrew G. Kumpuris, M.D. |
Finalists | Scott L. Beau, M.D., Scott A. Davis, M.D. |
BEST CHIROPRACTOR |
Winner | Beverly Foster, D.C. |
Finalists | Christopher Blackmon, D.C., Sarah Hayes, D.C. |
BEST COSMETIC DENTIST |
Winner | Stephen Deal, D.D.S. |
Finalists | DJ Dailey, D.D.S., Jeff Garner, D.D.S. |
BEST COSMETIC STORE |
Winner | Sephora |
Finalists | Dillard’s, Ulta |
BEST COSMETIC SURGEON |
Winner | Rhys Branman, M.D. |
Finalists | Gene Sloan, M.D., Suzanne Yee, M.D. |
BEST DAY SPA |
Winner | Rejuvenation Clinic Day Spa |
Finalists | Ava Bella Day Spa, Indulgences by Body Bronze |
BEST DENTIST |
Winner | DJ Dailey, D.D.S. |
Finalists | John Cloud, D.D.S., Van O’Dell, D.D.S. |
BEST DERMATOLOGIST |
Winner | René Bressinck, M.D. |
Finalists | Gregory Dwyer, M.D., Ray K. Parker, M.D. |
BEST DRUG STORE/PHARMACY |
Winner | Walgreens Pharmacy |
Finalists | Cornerstone Pharmacy, Kroger Pharmacy |
BEST EYE LASH EXTENSIONS |
Winner | Ava Bella Day Spa |
Finalists | Embellish Salon and Lash Bar, Indulgences by Body Bronze |
BEST FITNESS CLASS |
Winner | 10 Fitness |
Finalists | Little Rock Athletic Club, McClure Fitness |
BEST HAIR SALON |
Winner | Escape Salon |
Finalists | Caracalla The Body Spa, Joel’s |
BEST HEALTH & FITNESS CLUB |
Winner | 10 Fitness |
Finalists | Anytime Fitness, Little Rock Athletic Club |
BEST HEARING CENTER |
Winner | Arkansas Otolaryngology Center |
Finalists | Pinnacle Hearing, UAMS Audiology Clinic |
BEST HOSPITAL |
Winner | Arkansas Children’s Hospital |
Finalists | Baptist Health Medical Center, University of Arkansas for Medical Sciences |
BEST HYPNOTHERAPIST |
Winner | Penny Rea Hypnosis Clinic |
Finalists | Martha Marshall, Ph.D., Michael Strange |
BEST MANICURE/PEDICURE |
Winner | Best Nails Salon & Spa |
Finalists | Ava Bella Day Spa, Heights Spa & Nail Salon |
BEST MEDICAL GENERAL PRACTITIONER |
Winner | Jeffery S. Mayfield, M.D. |
Finalists | Kent Covert, M.D., Kevin D. Roberts, M.D. |
BEST NEUROLOGIST/NEUROSURGEON |
Winner | Brad A. Thomas, M.D. |
Finalists | Steven Lynn Cathey, M.D., James Zachary Mason, M.D. |
BEST OPHTHALMOLOGIST |
Winner | Wade Brock, M.D. |
Finalists | Katherine Baltz, M.D., Mike McFarland, M.D. |
BEST OPTOMETRIST |
Winner | Randall Teague, O.D. |
Finalists | Bryan Armstrong, O.D., Sarah Lunsford, O.D. |
BEST ORTHODONTIST |
Winner | David Wardlaw, D.D.S., M.S. |
Finalists | Jim Phelan, D.D.S., M.S.D., Michael Quick, D.D.S. |
BEST ORTHOPEDIC SURGEON |
Winner | William Scott Bowen, M.D. |
Finalists | C. Lowry Barnes, M.D., Kenneth A. Martin, M.D. |
BEST PHYSICAL THERAPY CENTER |
Winner | OrthoArkansas |
Finalists | Baptist Health Therapy Center, Carson Physical Therapy |
BEST PLACE TO GET A MASSAGE |
Winner | Rejuvenation Clinic Day Spa |
Finalists | Arkansas Healing Arts Massage & Wellness, Massage Envy Spa |
BEST TANNING SALON |
Winner | Advanced Sunsystems |
Finalists | Glo Tan, Oasis Tanning |
BEST URGENT-CARE CLINIC |
Winner | MedExpress Urgent Care |
Finalists | Baptist Health Urgent Care, CHI St. Vincent Primary Care |
BEST UROLOGIST |
Winner | D. Keith Mooney, M.D. |
Finalists | Timothy C. Goodson, M.D., Timothy D. Langford, M.D. |
BEST WEIGHT-LOSS CLINIC |
Winner | Metabolic Research Center |
Finalists | Baptist Health Weight Loss Program, Weight Watchers |
BEST WOMEN'S CLINIC |
Winner | The Woman’s Clinic, P.A. |
Finalists | Baptist Health Women’s Center, Cornerstone Clinic for Women |
BEST YOGA STUDIO |
Winner | Barefoot Studio |
Finalists | Arkansas Yoga Collective, ZenStudio |
|
BEST ALL-YOU-CAN-EAT BUFFET |
Winner | Larry’s Pizza |
Finalists | Brown’s Country Restaurant, Golden Corral |
BEST ASIAN RESTAURANT |
Winner | P.F. Chang’s |
Finalists | Fantastic China, Fu Lin Chinese Restaurant |
BEST BAKERY |
Winner | Community Bakery |
Finalists | Boulevard Bread Co., Gigi’s Cupcakes |
BEST BAR/HAPPY HOUR |
Winner | Bar Louie |
Finalists | Capital Bar & Grill, Lost Forty Brewing |
BEST BARBECUE |
Winner | Whole Hog Café |
Finalists | Corky’s Ribs & BBQ, Sims Bar-B-Que |
BEST BARBECUE RIBS |
Winner | Whole Hog Café |
Finalists | Corky’s Ribs & BBQ, Sims Bar-B-Que |
BEST BREAKFAST |
Winner | Cracker Barrel |
Finalists | IHOP, The Root Café |
BEST BREWERY |
Winner | Lost Forty Brewing |
Finalists | Diamond Bear Brewing Co., Vino’s Brewpub |
BEST BRUNCH |
Winner | Yaya’s Euro Bistro |
Finalists | Loca Luna, Trio’s |
BEST BURGER |
Winner | David’s Burgers |
Finalists | Big Orange, Five Guys Burgers and Fries |
BEST BUSINESS LUNCH |
Winner | Taziki’s Mediterranean Café |
Finalists | Capital Bar & Grill, Samantha’s Tap Room & Wood Grill |
BEST CATERER |
Winner | Two Sisters Catering |
Finalists | Catering to You, Taziki’s Mediterranean Café |
BEST CATFISH |
Winner | Eat My Catfish |
Finalists | Flying Fish, The Hook Catfish Restaurant |
BEST CHEESE DIP |
Winner | Mexico Chiquito |
Finalists | Local Lime, Señor Tequila |
BEST CHICKEN WINGS |
Winner | Buffalo Wild Wings |
Finalists | Slim Chickens, Wingstop |
BEST COCKTAILS |
Winner | Bar Louie |
Finalists | Capital Bar & Grill, Local Lime |
BEST COFFEE HOUSE |
Winner | Starbucks Coffee Co. |
Finalists | Mugs Café, Mylo Coffee Co. |
BEST DELI |
Winner | Jason’s Deli |
Finalists | Hillcrest Artisan Meats, McAllister’s Deli |
BEST DESSERTS |
Winner | Community Bakery |
Finalists | The Purple Cow, Trio’s |
BEST DOUGHNUTS |
Winner | Shipley Do-Nuts |
Finalists | Dale’s Donut Shop, Krispy Kreme Doughnuts |
BEST FAST FOOD |
Winner | Chick-fil-A |
Finalists | Slim Chickens, Sonic |
BEST FINE DINING |
Winner | Arthur’s Prime Steakhouse |
Finalists | Brave New Restaurant, Table 28 |
BEST FRENCH FRIES |
Winner | David’s Burgers |
Finalists | Big Orange, McDonald’s |
BEST FRIED CHICKEN |
Winner | Popeyes Louisiana Kitchen |
Finalists | Gus’s World Famous Fried Chicken, Slim Chickens |
BEST FROZEN TREATS |
Winner | Shake’s Frozen Custard |
Finalists | Baskin-Robbins, Le Pops |
BEST GREEK RESTAURANT |
Winner | Taziki’s Mediterranean Café |
Finalists | Layla’s Gyros & Pizzeria, Little Greek |
BEST HIBACHI GRILL |
Winner | Benihana |
Finalists | Kobe Japanese Steakhouse & Sushi, Shogun |
BEST HOME-STYLE COOKING |
Winner | Cracker Barrel |
Finalists | Bobby’s Country Cookin’, Homer’s Restaurant |
BEST ITALIAN RESTAURANT |
Winner | Bruno’s Little Italy |
Finalists | Olive Garden Italian Restaurant, Ristorante Capeo |
BEST MARGARITA |
Winner | Local Lime |
Finalists | Cantina Laredo, Señor Tequila |
BEST MEXICAN RESTAURANT |
Winner | Chuy’s |
Finalists | Local Lime, Señor Tequila |
BEST PATIO DINING |
Winner | U.S. Pizza Co. |
Finalists | Brave New Restaurant, YaYa’s Euro Bistro |
BEST PIZZA |
Winner | U.S. Pizza Co. |
Finalists | Larry’s Pizza, Shotgun Dan’s Pizza |
BEST ROMANTIC RESTAURANT |
Winner | Arthur’s Prime Steakhouse |
Finalists | Brave New Restaurant, Ristorante Capeo |
BEST SALADS |
Winner | U.S. Pizza Co. |
Finalists | Taziki’s Mediterranean Café, ZaZa Fine Salad + Wood Oven |
BEST SALSA |
Winner | Local Lime |
Finalists | Chuy’s, Señor Tequila |
BEST SANDWICH |
Winner | Firehouse Subs |
Finalists | Boulevard Bread Co., Panera Bread |
BEST SEAFOOD |
Winner | Bonefish Grill |
Finalists | Cajun’s Wharf, Flying Fish |
BEST SPORTS BAR |
Winner | Buffalo Wild Wings |
Finalists | Bar Louie, The Tavern Sports Grill |
BEST STEAKHOUSE |
Winner | Arthur’s Prime Steakhouse |
Finalists | Sonny Williams’ Steak Room, Texas Roadhouse |
BEST SUSHI |
Winner | Sushi Café |
Finalists | Ocean’s at Arthur’s, Sakura Japanese Restaurant |
|
BEST WINE SELECTION |
Winner | Colonial Wines & Spirits |
Finalists | Legacy Wine and Spirits, Springhill Wine & Spirits |
BEST VETERINARY CLINIC |
Winner | Hillcrest Animal Hospital |
Finalists | Pleasant Valley Veterinary Clinic, Shackleford Road Veterinary Clinic |
BEST VAPOR STORE |
Winner | Rock City Vapes |
Finalists | A Vape Life, Vapor Stop |
BEST TOBACCO STORE |
Winner | Tobacco Superstore |
Finalists | The Pipe & Tobacco Shop, Up In Smoke |
BEST STORAGE FACILITY |
Winner | U-haul Storage |
Finalists | U-Storeit Inc., West Cantrell Storage |
BEST SPORTING-GOODS STORE |
Winner | Academy Sports & Outdoors |
Finalists | Bass Pro Shops, Gene Lockwood’s |
BEST SHOPPING CENTER |
Winner | The Promenade at Chenal |
Finalists | Outlets of Little Rock, Park Plaza Mall |
BEST SHOE STORE |
Winner | Dillard’s |
Finalists | DSW, Shoe Carnival |
BEST RV STORE |
Winner | Moix RV Supercenter |
Finalists | Camping World, RV City |
BEST ROOFING COMPANY |
Winner | Garcia & Son Roofing and Gutters |
Finalists | Affordable Roofing, PI Roofing |
BEST REAL ESTATE COMPANY |
Winner | Crye-Leike Realtors |
Finalists | The Charlotte John Co., The Janet Jones Co. |
BEST REAL ESTATE AGENT |
Winner | Debbie Teague |
Finalists | April Findlay, Laura Osborne |
BEST POOLS AND SPAS |
Winner | Lindsey’s Pools and Spas |
Finalists | Morehead Pools, Townley Pool & Spa |
BEST PLUMBER |
Winner | Russell & LeMay |
Finalists | Arrow Plumbing, Ray Lusk |
BEST PLACE TO BUY A MOTORCYCLE |
Winner | Landers Harley-Davidson |
Finalists | Honda of North Little Rock/Arkansas Yamaha, Richards Honda Yamaha |
BEST PLACE TO BUY A BICYCLE |
Winner | Chainwheel |
Finalists | Academy Sports & Outdoors, Spokes Little Rock |
BEST PHOTOGRAPHER |
Winner | Mandy May |
Finalists | Mariposa Photography Studio (Michelle Posey), Jason Masters |
BEST PET STORE |
Winner | PetSmart |
Finalists | Hollywood Feed, Petco |
BEST PET GROOMER |
Winner | Chenal Pet Palace |
Finalists | Gina’s Pet Salon, K9 Splash & Dash |
BEST PET BOARDING/DAY CARE |
Winner | Chenal Pet Palace |
Finalists | Canine Country Club, K9 Splash & Dash |
BEST PEST CONTROL |
Winner | Adams Pest Control |
Finalists | The Bug Man Inc., Terminix |
BEST PAWN SHOP |
Winner | Braswell & Son |
Finalists | iPawn, Sue’s Pawn Shop |
BEST PAINT STORE |
Winner | Sherwin-Williams |
Finalists | The Home Depot, Lowe’s Home Improvement |
BEST OIL AND LUBE |
Winner | Razorback Quik Lube |
Finalists | Firestone, Jiffy Lube |
BEST OFFICE SUPPLY STORE |
Winner | Office Depot |
Finalists | Pettus Office Products, Staples |
BEST NURSERY/GARDEN CENTER |
Winner | Good Earth Garden Center |
Finalists | Cantrell Gardens Nursery, Mary’s Place in Bryant |
BEST MORTGAGE COMPANY |
Winner | Arvest Mortgage |
Finalists | Bank of Little Rock, Simmons Bank |
BEST MOBILE PHONE SERVICE |
Winner | AT&T |
Finalists | Straight Talk Wireless, Verizon Wireless |
BEST MENS CLOTHING STORE |
Winner | Dillard’s |
Finalists | Greenhaw’s Fine Men’s Wear, Jos. A. Bank |
BEST MATTRESS STORE |
Winner | Ashley Furniture HomeStore, Denver Mattress Co. |
Finalists | Mattress King |
BEST LOCALLY GROWN PRODUCE |
Winner | Little Rock Farmers’ Market |
Finalists | Hillcrest Farmers Market, Holland Bottom Farms |
BEST LIQUOR STORE |
Winner | Colonial Wines & Spirits |
Finalists | Enterprise Liquor, Lake Liquor Inc. |
BEST LIMO SERVICE |
Winner | Little Rock Limousine Ltd. |
Finalists | Capital Car Service, Twin City Limousines and Event Center |
BEST LANDSCAPE COMPANY |
Winner | The Good Earth Garden Center |
Finalists | The Grounds Guys, Little Rock Landscaping Inc. |
BEST LADIES CLOTHING STORE |
Winner | Dillard’s |
Finalists | Cato, E.Leigh’s |
BEST JEWELRY STORE |
Winner | Sissy’s Log Cabin |
Finalists | Cecil’s Fine Jewelry, Stanley Jewelers|Gemologist |
BEST INSURANCE COMPANY |
Winner | State Farm |
Finalists | Farm Bureau Insurance, Shelter Insurance |
BEST HUNTING/FISHING SUPPLY STORE |
Winner | Bass Pro Shops |
Finalists | Academy Sports & Outdoors, Fort Thompson Sporting Goods |
BEST HOME-CLEANING SERVICE |
Winner | Molly Maid of Greater Little Rock |
Finalists | Merry Maids, Picture Perfect Cleaning Service |
BEST HOME IMPROVEMENT STORE |
Winner | Lowe’s Home Improvement |
Finalists | Fuller and Son Hardware & Lumber, The Home Depot |
BEST HEATING & AIR COMPANY |
Winner | Middleton Heat & Air |
Finalists | Bob & Ed’s Heating & Air Conditioning, Dash Heating & Cooling |
BEST HEALTH FOOD STORE |
Winner | Whole Foods Market |
Finalists | Drug Emporium, The Fresh Market |
BEST GUN SHOP |
Winner | Fort Thompson Sporting Goods |
Finalists | Arkansas Armory, Don’s Weaponry |
BEST GROCERY STORE |
Winner | Kroger |
Finalists | Edwards Food Giant, The Fresh Market |
BEST GOLF STORE |
Winner | Academy Sports & Outdoors |
Finalists | Edwin Watts Golf, Golf Headquarters |
BEST GIFT SHOP |
Winner | June’s Hallmark |
Finalists | Box Turtle, The Crown Shop |
BEST FURNITURE STORE |
Winner | Ashley Furniture HomeStore |
Finalists | Cost Plus Furniture Warehouse, Hank’s Fine Furniture |
BEST FUNERAL HOME |
Winner | Roller Funeral Homes |
Finalists | Dial & Dudley Funeral Home, North Little Rock Funeral Home & Cremation Service |
BEST FLORIST |
Winner | Tipton & Hurst |
Finalists | Frances Flower Shop, Letta’s Flowers & Gifts |
BEST FLOOR-COVERING STORE |
Winner | Akel’s Carpet One Floor & Home |
Finalists | Carpet Barn, Crazy Dave’s Carpet Outlet, Ron Pack Carpet Center |
BEST FLEA MARKET |
Winner | Painted Tree Vintage Market |
Finalists | Blue Suede Shoes Antique Mall, Hidden Treasures Flea Market |
BEST FINANCIAL PLANNER |
Winner | Edward Jones |
Finalists | Larry Root, Scott Swander |
BEST ESTATE SALE COMPANY |
Winner | Roy Dudley Estate Sales |
Finalists | Anna’s Estate Sales, PA Trading Co. |
BEST EMPLOYMENT AGENCY |
Winner | Staffmark |
Finalists | Apex Staffing Inc., Employment Solutions Inc. |
BEST ELECTRICIAN |
Winner | Staley Inc. |
Finalists | Gary Houston Electric Company Inc., Youngblood Electric LLC |
BEST DRY CLEANER |
Winner | Hangers Cleaners |
Finalists | Moose Cleaners, Schickel’s Cleaners |
BEST CUSTOM-FRAMING SHOP |
Winner | Hobby Lobby |
Finalists | BA Framer, Michael’s |
BEST CREDIT UNION |
Winner | Arkansas Federal Credit Union |
Finalists | Alcoa Community Federal Credit Union, Telcoe Federal Credit Union |
BEST CONSIGNMENT OR RESALE STORE |
Winner | Plato’s Closet |
Finalists | Clothes Mentor, Yours Truly Consignment |
BEST CAR WASH |
Winner | Splash Carwash |
Finalists | Boomerang Carwash, Razorback Car Wash & Quik Lube |
BEST CAMERA/VIDEO STORE |
Winner | Bedford Camera & Video |
Finalists | Best Buy, Hastings Entertainment |
BEST BRIDAL/FORMAL WEAR STORE |
Winner | David’s Bridal |
Finalists | The Bridal Cottage, Proposals Boutique |
BEST BOOKSTORE |
Winner | Barnes & Noble |
Finalists | Mardel Christian Bookstores, WordsWorth Books & Co. |
BEST BOAT DEALER |
Winner | Bass Pro Shops - Bradford Marine |
Finalists | Arkansas Marine Inc., Bradford Marine & ATV |
BEST BANK |
Winner | Arvest Bank |
Finalists | Bank of the Ozarks, Simmons Bank |
BEST AUTO REPAIR |
Winner | Christian Brothers Automotive |
Finalists | Donnie’s Foreign Car Service, Landers Auto Body |
BEST AUTO DEALER (USED) |
Winner | Everett Buick GMC |
Finalists | Crain Automotive Team, Landers |
BEST AUTO DEALER (NEW) |
Winner | Everett Buick GMC |
Finalists | Crain Automotive Team, Landers |
BEST AUCTIONEER |
Winner | Thomas Blackmon Jr. |
Finalists | Jay Atkins, Brad Wooley |
BEST ATV DEALER |
Winner | Bradford Marine & ATV |
Finalists | Bryant Polaris, Richards Honda Yamaha |
BEST ATTORNEY |
Winner | Mike Rainwater |
Finalists | Brad Hendricks, Carla Spainhour |
BEST ANTIQUE STORE |
Winner | Blue Suede Shoes Antique Mall |
Finalists | Fabulous Finds Antique & Decorative Mall, Mid-Towne Antique Mall |
BEST ACCOUNTING FIRM |
Winner | Hudson Cisne & Co. LLP |
Finalists | BKD Little Rock LLP, Thomas & Thomas LLP |
|
BEST CHARTER SCHOOL |
Winner | eStem Public Charter School |
Finalists | Academics Plus Charter School, LISA Academy |
BEST CHILD CARE CENTER |
Winner | Boys & Girls Club of Bryant |
Finalists | Childcare Network, Kids Academy |
BEST DANCE STUDIO |
Winner | Ms. Karen’s Dance Studio |
Finalists | Cabot Dance Academy, Rock City Dance Studio |
BEST FAMILY OUTING |
Winner | Little Rock Zoo |
Finalists | Dickey-Stephens Park, Pinnacle Mountain State Park |
BEST GYMNASTICS OR CHEER |
Winner | Leah’s Gymnastics & Cheerleading |
Finalists | Cheer City United (CCU), Empire Cheerleading |
BEST KID-FRIENDLY RESTAURANT |
Winner | The Purple Cow |
Finalists | All Aboard Restaurant and Grill, Playtime Pizza |
BEST KIDS' BIRTHDAY PARTY PLACE |
Winner | Altitude Trampoline Park |
Finalists | Chuck E. Cheese’s, Playtime Pizza |
BEST KIDS' INDOOR PLAY PLACE |
Winner | Altitude Trampoline Park |
Finalists | Playtime Pizza, The Wonder Place |
BEST PEDIATRIC DENTIST |
Winner | Gerald Friend, D.D.S. |
Finalists | James L. Bevans, D.D.S., Michael Kitchens, D.D.S. |
BEST PEDIATRICIAN |
Winner | Chad Rodgers, M.D. |
Finalists | Ashley Davis, M.D., Dawn Martin, M.D. |
BEST PRIVATE ELEMENTARY SCHOOL |
Winner | Our Lady of the Holy Souls Catholic School |
Finalists | Arkansas Christian Academy, Pulaski Academy |
BEST PRIVATE HIGH SCHOOL |
Winner | Catholic High School for Boys |
Finalists | Arkansas Christian Academy, Pulaski Academy |
BEST PRIVATE MIDDLE SCHOOL |
Winner | Our Lady of the Holy Souls Catholic School |
Finalists | Arkansas Christian Academy, Pulaski Academy |
BEST PUBLIC ELEMENTARY SCHOOL |
Winner | Pine Haven Elementary School |
Finalists | Bryant Elementary School, Don Roberts Elementary School |
BEST PUBLIC HIGH SCHOOL |
Winner | Bryant High School |
Finalists | Cabot High School, Little Rock Central High School |
BEST PUBLIC MIDDLE SCHOOL |
Winner | Bauxite Middle School |
Finalists | Bryant Middle School, Cabot Middle School |
BEST SUMMER CAMP |
Winner | Camp Aldersgate |
Finalists | Kanakuk KampOut! Day Camp, Lake Nixon Summer Day Camp |
|
BEST ASSISTED-LIVING COMPLEX |
Winner | Fox Ridge |
Finalists | Good Shepherd Community, Mount Carmel Community - Benton |
BEST COLLEGE OR UNIVERSITY |
Winner | University of Central Arkansas |
Finalists | University of Arkansas at Little Rock, University of Arkansas for Medical Sciences |
BEST COMMUNITY |
Winner | Chenal Valley |
Finalists | Hillcrest, Maumelle |
BEST COMPANY TO WORK FOR (<250) |
Winner | Cosmetic Surgery Center |
Finalists | ConsignDesign of Little Rock, Rainwater, Holt and Sexton |
BEST COMPANY TO WORK FOR (>250) |
Winner | Arkansas Children’s Hospital |
Finalists | Baptist Health Medical Center, University of Arkansas for Medical Sciences |
BEST EVENT VENUE |
Winner | Verizon Arena |
Finalists | Benton Event Center, Capital Hotel |
BEST HOTEL |
Winner | Capital Hotel |
Finalists | Embassy Suites Little Rock, Little Rock Marriott |
BEST LIBRARY |
Winner | Central Arkansas Library System – Main Library |
Finalists | Saline County Library System — Bob Herzfeld Memorial Library and Mabel Boswell Memorial Library , William J. Clinton Presidential Library |
BEST RETIREMENT COMMUNITY |
Winner | Hot Springs Village |
Finalists | Good Shepherd Community, Parkway Village |
BEST WORSHIP CENTER |
Winner | New Life Church |
Finalists | Family Church - Bryant, North Pulaski United Methodist Church |