Today's Paper Latest After 9/11 Coronavirus iPad Core Values Weather The Article Story ideas Newsletters Obits Puzzles Archive
ADVERTISEMENT

High school basketball

February 27, 2021 at 2:28 a.m.

FRIDAY’S SCORES

BOYS

6A-CENTRAL

Little Rock Central 79, Conway 57 Bryant 67, Cabot 46 Little Rock Catholic 54, Little Rock Southwest 50

6A-WEST

Fayetteville 74, Springdale Har-Ber 41 Bentonville 56, Bentonville West 50 Rogers 54, Rogers Heritage 45 Springdale 51, Fort Smith Southside 42

5A-CENTRAL

Sylvan Hills 85, Little Rock Parkview 84, 2OT Little Rock Christian 60, Beebe 47 Benton 64, Maumlle 61

5A-SOUTH

Hot Springs 72, Sheridan 60 El Dorado 57, White Hall 50 Lake Hamilton 66, Texarkana 63 Pine Bluff 67, Hot Springs Lakeside 42

GIRLS

6A-CENTRAL

Conway 78, Little Rock Central 56 Bryant 36, Cabot 31 Little Rock Southwest 43, Mount St. Mary 30

6A-WEST

Fayetteville 59, Springdale Har-Ber 55 Bentonville 61, Bentonville West 47 Rogers 59, Rogers Heritage 41 Springdale 48, Fort Smith Southside 26

5A-CENTRAL

Little Rock Parkview 68, Sylvan Hills 51 Little Rock Christian 75, Beebe 51 Benton 62, Maumelle 42

CONFERENCE TOURNAMENTS

5A-EAST BOYS First round

Jonesboro 80, Paragould 37 Greene Co. Tech 55, Nettleton 52 Marion 66, Batesville 39 West Memphis 57, Searcy 44

5A-WEST BOYS First round

Greenwood 59, Alma 54 Mountain Home 65, Greenbrier 39

GIRLS First round

Greenbrier 71, Alma 54 Mountain Home 41, Van Buren 34

4A-3 BOYS Final

Blytheville 55, Brookland 41

GIRLS Final

Brookland 58, Valley View 41

4A-5 BOYS Final

Mills 61, Pulaski Academy 54

Third place

eStem 56, Joe T. Robinson 52

GIRLS Final

Pulaski Academy 77, eStem 50

4A-8 BOYS Final

Magnolia 72, Watson Chapel 48

Third place

Monticello 50, Camden Fairview 42

GIRLS Final

Star City 57, Watson Chapel 29

Third place

Camden Fairview 40, Crossett 26

3A-2 BOYS Semifinals

Newport 70, Pangburn 68 Clinton 50, Harding Academy 43

GIRLS Semifinals

Mountain View 71, Harding Academy 48

3A-3 BOYS Semifinals

Osceola 69, Rivercrest 60 Manila 61, Walnut Ridge 55

GIRLS Semifinals

Hoxie 55, Osceola 34 Walnut Ridge 53, Manila 45

3A-4 GIRLS Final

Cossatot River 45, Danville 38

3A-7 BOYS Semifinals

Prescott 76, Centerpoint 67 Glen Rose 40, Ashdown 26

GIRLS Semifinals

Ashdown 39, Benton Harmony Grove 26 Centerpoint 48, Genoa Central 13

2A-1 BOYS Final

Flippin 76, Alpena 36

2A-2 BOYS Semifinals

Melbourne 48, Cedar Ridge 39 White Co. Central 49, Tuckerman 33

2A-3 BOYS Semifinals

Earle 56, Riverside 40 Rector 67, Buffalo Island Central 44

GIRLS Semifinals

Marmaduke 61, Earle 36 Riverside 34, Rector 32

2A-6 GIRLS Semifinals

Des Arc 77, Carlisle 51 England 69, McCrory 49

2A-7 BOYS Semifinals

Dierks 73, Poyen 42 Caddo Hills 65, Magnet Cove 44

2A-8 GIRLS Final

Fordyce 43, Parkers Chapel 34

1A-1E BOYS Final

Ozark Mountain 57, Lead Hill 51

1A-1W GIRLS Final

St. Paul 32, Mulberry 30

1A-2 GIRLS Final

Rural Special 52, Viola 42

1A-3 GIRLS Final

Mammoth Spring 67, Maynard 29

1A-4 GIRLS Final

Mount Vernon-Enola 44, Sacred Heart 36

1A-5 GIRLS Semifinals

Clarendon 42, Bradford 34

1A-7 Girls Third place

Mount Ida 50, Blevins 43

TODAY’S GAMES

4A-4 BOYS Final

Dardanelle at Morrilton

Third place

Subiaco Academy at Ozark

GIRLS Final

Ozark at Morrilton

Third place

Dardanelle at Pottsville

4A-7 BOYS Final

Arkadelphia at Fountain Lake

Third place

Nashville at Hope

GIRLS Final

Mena at Nashville

Third place

Arkadelphia at De Queen

3A-1 BOYS

Valley Springs at Bergman

GIRLS

Valley Springs at Bergman

3A-2 BOYS Final

Clinton at Newport

Third place

Pangburn at Harding Academy

GIRLS Final

Rose Bud at Mountain View

Third place

Harding Academy at Clinton

3A-3 BOYS Final

Manila at Osceola

GIRLS Final

Walnut Ridge at Hoxie

3A-4 BOYS Final

Charleston at Waldron

3A-5 BOYS Final

Baptist Prep at Mayflower

GIRLS Final

Atkins at Mayflower

3A-7 BOYS Final

Glen Rose at Prescott

GIRLS Final

Centerpoint at Ashdown

3A-8 BOYS Final

McGehee at Dumas

GIRLS Final

Dumas at Lake Village

2A-1 GIRLS Final

Flippin at Cotter

2A-2 BOYS

White Co. Central at Melbourne

GIRLS Final

Salem at Melbourne

2A-3 BOYS Final

Rector at Earle

GIRLS Final

Riverside at Marmaduke

2A-4 BOYS Final

Mansfield at Acorn

GIRLS Final

Mansfield at Acorn

2A-5 BOYS

Hector at LISA Academy North

GIRLS Quitman at Bigelow 2A-6 BOYS Final McCrory at Marianna GIRLS England at Des Arc 2A-7 BOYS Final Caddo Hills at Dierks GIRLS Final Horatio at Murfreesboro 2A-8 BOYS Final Junction City at Fordyce Third place Hampton at Woodlawn 1A-1E GIRLS Final Ozark Mountain at Kingston 1A-1W BOYS Final County Line at The New School 1A-2 BOYS Final Viola at West Side Greers Ferry 1A-3 BOYS Final Mammoth Spring at Ridgefield Christian 1A-4 BOYS Final Nemo Vista at Wonderview 1A-5 BOYS Final Clarendon at Marvell GIRLS Final Brinkley at Clarendon 1A-7 BOYS Final Blevins at Kirby GIRLS Ouachita at Kirby

ADVERTISEMENT

Sponsor Content

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT