Today's Paper Latest stories Obits Brummett online Wally Hall Newsletters In the news Weather Puzzles/games Idea Alley Cajun food fundraiser
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

The office of Arkansas Gov. Asa Hutchinson on Aug. 19 released a list of appointments to various boards, commissions and other posts:

Tyler West, Little Rock, to the Arkansas Suicide Prevention Council. Appointment expires June 4, 2019.

Audrey House, Altus, to the Arkansas Alternative Energy Commission. Appointment expires at the will of the governor. Reappointment.

Gregory Perkins, Lowell, to the Arkansas Alternative Energy Commission. Appointment expires at the will of the governor. Replaces Kurt Castleberry.

David Dodge, Roland, to the Arkansas Alternative Energy Commission. Appointment expires at the will of the governor. Replaces Leo Kauser.

Terri McCullough, Eudora, to the Mississippi River Parkway Commission of Arkansas. Appointment expires June 8, 2020. Reappointment.

Patricia Audirsch, Marianna, to the Mississippi River Parkway Commission of Arkansas. Appointment expires June 8, 2020. Reappointment.

Matthew Ross, Conway, to the Arkansas Towing and Recovery Board. Appointment expires June 22, 2018. Replaces Ronnie Walker.

Tommy Brown, North Little Rock, to the Arkansas Towing and Recovery Board. Appointment expires June 22, 2018. Replaces Walter Fenton.

Jeremy Vint, Alexander, to the Arkansas Towing and Recovery Board. Appointment expires June 22, 2018. Reappointment.

Joseph Spadoni, White Hall, to the Arkansas Towing and Recovery Board. Appointment expires June 22, 2018. Replaces E.L. Jacobs.

Leo Sutterfield, Mountain View, to the Arkansas Beef Council. Appointment expires March 30, 2018. Reappointment.

Sam Cecil, Russellville, to the Arkansas Beef Council. Appointment expires March 30, 2018. Replaces Charles Rodgers.

Billy Olson, McNeil, to the Auctioneer's Licensing Board. Appointment expires April 15, 2019. Reappointment.

Johnny Mitchum, Maumelle, to the Auctioneer's Licensing Board. Appointment expires April 15, 2019. Replaces Brad Wooley.

Lowell Wetherbee, Bentonville, to the Arkansas State Board of Architects, Landscape Architects, and Interior Designers. Appointment expires April 26, 2020. Replaces T.G. Connelly.

Robert Bevis, Scott, to the Arkansas Natural Heritage Commission. Appointment expires Jan. 14, 2024. Reappointment.

Rohn Craft, Jonesboro, to the Liquefied Petroleum Gas Board. Appointment expires Jan. 14, 2019. Reappointment.

Dr. Cheryl Bryant, Little Rock, to the Arkansas State Board of Pharmacy. Appointment expires June 30, 2021. Replaces Percy Malone.

Carol Rader, Fort Smith, to the Arkansas State Board of Pharmacy. Appointment expires June 30, 2021. Replaces Sheila Castin.

Dr. Michael Courtney, Hot Springs, to the Arkansas State Board of Chiropractic Examiners. Appointment expires June 9, 2020. Replaces Jeffrey Kent Moore.

Kevin Case, Little Rock, to the Arkansas Tobacco Control Board. Appointment expires July 1, 2020. Reappointment.

Jay Hickey, Texarkana, to the Arkansas Tobacco Control Board. Appointment expires July 1, 2020. Replaces John Hauge.

Carolyn Collins, Paragould, to the Black River Technical College board of trustees. Appointment expires July 1, 2022. Replaces John Jackson.

Rodney Allen, Malvern, to the College of the Ouachitas board of trustees. Appointment expires July 1, 2022. Replaces Jean Harper.

Robert Cheatwood, Pine Bluff, to the Southeast Arkansas College board of trustees. Appointment expires July 1, 2020. Replaces Clifford Flowers.

Bonnie Davis, Sherwood, to the Pulaski Technical College board of trustees. Appointment expires July 1, 2022. Replaces Diane Bray.

Tommy Free, Fayetteville, to the Northwest Technical Institute board of directors. Appointment expires June 30, 2020. Replaces Marsha Jones.

Ryan Howard, Melbourne, to the Ozarka Technical College board of trustees. Appointment expires July 1, 2022. Replaces Paul Weaver.

Jim Carr, Searcy, to the Arkansas Higher Education Coordinating Board. Appointment expires May 1, 2021. Replaces Sarah Argue.

Amy Braswell, Little Rock, to the Arkansas Commission for Coordination of Educational Efforts. Appointment expires June 1, 2019. Reappointment.

Kenneth Bridges, El Dorado, to the Advisory Council for the Education of Gifted and Talented Children. Appointment expires July 20, 2018. Replaces Ernest Enchelmayer.

Sabitha Govindarajan, Little Rock, to the Advisory Council for the Education of Gifted and Talented Children. Appointment expires July 20, 2018. Replaces Brent Miller.

Rosilee Russell, Fort Smith, to the Advisory Council for the Education of Gifted and Talented Children. Appointment expires July 20, 2018. Replaces Marilyn Larson.

Joyce Wood, Pearcy, to the Advisory Council for the Education of Gifted and Talented Children. Appointment expires July 20, 2016. Replaces Tommie Anthony.

Jacquelin Brownell, Pea Ridge, to the State Board of Private Career Education. Appointment expires April 15, 2016. Replaces Christopher Comer.

Alice Obenshain, Cabot, to the State Board of Private Career Education. Appointment expires April 15, 2022. Replaces Doug Carter.

Jerry Richards, Fort Smith, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Appointment expires July 31, 2018. Reappointment.

Dr. John Dickens, Little Rock, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Appointment expires July 31, 2018. Reappointment.

Gregory Smith, Brookland, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Appointment expires July 31, 2018. Reappointment.

Jean Campbell, Fort Smith, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Appointment expires July 31, 2018. Replaces Shirley Clark.

Anthony Davis, Little Rock, to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires Aug. 1, 2018. Replaces Matthew Hodges.

Russell Gibson, Fort Smith, to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires Aug. 1, 2018. Replaces Clayton Castleman.

Danny Games, Little Rock, to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires Aug. 1, 2018. Replaces Grant Tennille.

Robert East, Little Rock, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2018.

Jeff Griffin, Little Rock, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2018.

Samuel Denton, Bono, to the Arkansas State Board of Physical Therapy. Appointment expires July 1, 2018. Reappointment.

Robert Hill, Prescott, to the Arkansas State Board of Physical Therapy. Appointment expires July 1, 2018. Reappointment.

Rex Bailey, Springdale, to the State Board of Barber Examiners. Appointment expires June 30, 2021. Replaces Kennith Robison.

Mary Fisher, Danville, to the State Board of Barber Examiners. Appointment expires June 30, 2020. Replaces Annette Ledbetter.

Dr. Ronald Martin, Little Rock, to the Medical Ionizing Radiation Licensure Committee. Appointment expires July 14, 2018. Replaces Scott Harter.

Scott Yakoubian, Little Rock, to the Medical Ionizing Radiation Licensure Committee. Appointment expires July 14, 2018. Replaces Lawrence Berkley.

Stephen Tabor, Greenwood, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2019. Replaces Joe Griffin.

Charles Willis, Paragould, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District 2. Appointment expires Jan. 14, 2019. Replaces Donald Purcell.

Diana Strange, West Fork, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District 4. Appointment expires Jan. 14, 2019. Reappointment.

Kenda Grover, Fayetteville, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District 4. Appointment expires Jan. 14, 2019. Replaces Terry Jones.

Chalmer Wayland, Sherwood, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District 6. Appointment expires Jan. 14, 2019. Reappointment.

Doyle Caldwell, Sheridan, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District 7. Appointment expires Jan. 14, 2019.

Steven Conly, Murfreesboro, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District 9 West. Appointment expires Jan. 14, 2019. Replaces Victor Pulido-Rojas.

George Webb, Camden, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District 13. Appointment expires Jan. 14, 2019. Replaces Chester Thompson.

Shawna Gay, Batesville, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District 16. Appointment expires Jan. 14, 2019. Replaces Justin Burge.

James House, Searcy, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District 17. Appointment expires Jan. 14, 2019. Replaces Randall McLeod.

Bart Walker, Alexander, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District 22. Appointment expires Jan. 14, 2019. Replaces Pamela Ray.

Andrew Branch, Bryant, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District 22. Appointment expires Jan. 14, 2019. Replaces James Crone.

Dr. Barry Pierce, Mountain View, to the Trauma Advisory Council. Appointment expires July 1, 2017. Reappointment.

Dr. Charles Mabry, Pine Bluff, to the Trauma Advisory Council. Appointment expires July 1, 2017. Reappointment.

Kathryn Blackman, Jonesboro, to the Trauma Advisory Council. Appointment expires July 1, 2017. Reappointment.

Kenneth Jones, Harrison, to the Trauma Advisory Council. Appointment expires July 1, 2017. Reappointment.

Dr. Ronald Robertson, Little Rock, to the Trauma Advisory Council. Appointment expires July 1, 2017. Reappointment.

Dr. Michael Pollock, Little Rock, to the Trauma Advisory Council. Appointment expires July 1, 2017. Reappointment.

Terry Collins, Little Rock, to the Trauma Advisory Council. Appointment expires July 1, 2017. Reappointment.

Jon Wilkerson, Conway, to the Trauma Advisory Council. Appointment expires July 1, 2017. Reappointment.

Dr. Corey Montgomery, Little Rock, to the Trauma Advisory Council. Appointment expires July 1, 2017. Reappointment.

Ranzy "RT" Fendley, Little Rock, to the Trauma Advisory Council. Appointment expires July 1, 2017. Reappointment.

Gordon McCain, Ozark, to the Arkansas Sentencing Commission. Appointment expires June 15, 2020. Replaces Charles Davis.

Christopher Palmer, Little Rock, to the Arkansas Sentencing Commission. Appointment expires June 15, 2020. Replaces Allen Hankins.

Nathan Smith, Bentonville, to the Arkansas Sentencing Commission. Appointment expires June 15, 2020. Replaces Marc McCune.

The Honorable David Greenbaum, Little Rock, as a Special Workers' Compensation Commissioner. Michael Sparkman v. Idaho Timber, LLC; AWCC No. G406292. Replaces Dale Douthit.

Derek Ford, Ash Flat, to the Sharp County Quorum Court District 5. Appointment expires Dec. 31, 2016. Replaces Gary Rogers.

Dane Fulmer, Fort Smith, as the Sebastian County Justice of the Peace, District 13. Appointment expires Dec. 31, 2016. Replaces Denny Altes.

Kristin Pawlik, Fayetteville, as a special associate justice of the Supreme Court of Arkansas. CV-15-65. Desoto Gathering Company, LLC v. Faulkner County Circuit Court, Honorable Troy B. Braswell, Jr., Barbara Ramsey and Richard Ramsey. Replaces Justice Karen Baker.

Curtis Hitt, Paragould, as a special associate justice of the Supreme Court of Arkansas. CV-15-33. Mahmood Admad, M.D. v Joseph Beck, M.D., Chairman, Arkansas State Medical Board. Replaces Justice Karen Baker.

Hermann Ivester, Little Rock, as a special associate justice of the Supreme Court of Arkansas. CR-15-266. William Dewey Gill v State of Arkansas. Replaces Chief Justice Jim Hannah.

Michael O'Quinn, Little Rock, as a special associate justice of the Supreme Court of Arkansas. CV-14-818. John Chad Griffin v State of Arkansas. Replaces Justice Paul Danielson.

Brain Vandiver, Little Rock, as a special associate justice of the Supreme Court of Arkansas. CV-15-357. Washington County, Russell Hill, County Assessor, David Ruff, Tax Collector and Fayetteville School District No. 1 v. Board of Trustees of the University of Arkansas. Replaces Justice Courtney Goodson.

NW News on 08/23/2015

Print Headline: Governor's appointments residents to boards

Sponsor Content

Comments

You must be signed in to post comments
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT