Today's Paper Search Latest stories Listen Traffic Legislature Newsletters Most commented Obits Weather Puzzles + Games
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

The list of people who passed the Arkansas Bar Examination in July was released Friday. Overall, 127 people passed the test and will be certified for admission to the Bar of Arkansas. Another 16 passed the examination but won't qualify for admission until notification is received that they've passed the Multistate Professional Responsibility Examination.

• Mary Evelyn Ward of Benton received the highest score on the July test. The others who will be certified are:

Joshua Lee Adkerson, Little Rock; Reid Phillip Adkins, Little Rock; John Edward Alexander, Little Rock; Joshua Martin Allen, Little Rock; Timothy James Anderson, Conway; Westley Lamar Ashley, Little Rock; Julia M. Atherton, Fayetteville; Jason Paul Bailey, El Dorado; J. Lauren Hill Ball, Jonesboro; Marshall Wayne Blinzler, Bella Vista; Andrew Christian Branch, Bryant; Furonda Latrice Brasfield, Little Rock; Johnathan Lynn Bridgeman, Fayetteville; Cory Lee Bridges, Fort Smith; Lindsay Bridges, Little Rock; Christopher Edward Brown, Fayetteville; Alyssa Jordan Broyles, Little Rock; Mary Elizabeth Buckley, Fayetteville.

Mark Loren Carpenter, Little Rock; Courtney Nicole Cassidy, Fayetteville; Grace Catherine Casteel, Fayetteville; William John Changose, Little Rock; Stephen Michael Christopher Coger, Fayetteville; Brinkley Beecher Cook-Campbell, Fayetteville; Mary Megan Dauksch, West Memphis; Meagan Elizabeth Davis, Little Rock; Sarah DeLoach, North Little Rock; Whitney Erin Doolittle, Conway; Philip Anthony Elmore, Bentonville; Chloe Eleanor Fackler, Bentonville; Jacob Post Fair, Little Rock; Johnathan Faught, Bentonville; Jenna Reed Fogleman, Fayetteville; Brooks William Forrest, Bentonville; Sevawn Shawn Foster, Benton; Jacob Thomas Franklin, Little Rock; Maryann Frances Furrer, Little Rock.

Josie Kathleen George, North Little Rock; Katie Webb Gladden, Bryant; Jennifer Elizabeth Glover, Bauxite; Tiffany Nicole Godwin, Wake Village, Texas; Micah Lane Goodwin, Fayetteville; LaChrisha Marie Gray, Little Rock; Tyler Austin Griffin, Star City; Austin Louis Grinder, Little Rock; Joshua Samuel Hallenbeck, Harrison; Geoffrey Denzil Hamby, Rogers; Ziad Hamdon, Fayetteville; Everette Milton Hatcher, Alexander; Kalee Richae' Haywood, Piggott; Basil V. Hicks III, North Little Rock; Luke Barrow Hill, Little Rock; Mary Hoshall Hodges, Forrest City; Danielle Leigh Hoefer, Little Rock; Andrew Tyler Hudgens, Hartford; Mary Claire Hyatt, Little Rock; Michael Anthony Hylden, Little Rock.

Sarah Coppolla Jewell, Springdale; Alexander Taylor Jones, Little Rock; Thomas Christoph Keller, Little Rock; Meaghen Deyan Kelleybrew, Scott; Austin Andrew King, Arkadelphia; Dominique T. King, Sherwood; Amelia Theresa LaFont, Little Rock; George A. Lea, White Hall; Sara Catherine Lewey, Little Rock; Erin Warden Lewis, Little Rock; Michael Conner Lewis, Little Rock; Destiny Lynn Logan-McHughes, Little Rock; Kirk Bennett Lonidier, Jonesboro; Miriam Edith Martinez, Springdale; Charles Caldwell Mashek, Shawnee, Okla.; Glenn Ellis Mathis, Little Rock; Rebecca Lilley Matlock, Little Rock; Edmond Joseph McGehee, Fayetteville; John David Milum, Yellville; Ralph Tyler Montrone, Fayetteville; LaKesia Rhea Morrison, North Little Rock; Peyton Ty Murphy, Benton.

Trae Aaron Norton, Fayetteville; Richard Keith Owen, Reston, Va.; Brannen David Payne, West Fork; Laura Peterson, Little Rock; Jordan Shelby Phillips, Lake City; Rebecca Nicole Powell, Little Rock; Carmen Pruitt, North Little Rock; Jessica Kaitlin Pruitt, Little Rock; April Rheaume, Little Rock; Lanny Dwight Richmond, Little Rock; Trenton Scott Rigdon, Lonoke; Andrew Rittenhouse, Pine Bluff; Christopher Colt Roan, Crossett; Jordan Andrew Rogers, Little Rock; Ralph Downing Scott, Conway; Zeb Tyler Scott, Little Rock; Kayla Lynne Shirey, Fayetteville; Jon Thomas Shirron, Fayetteville; Daniel John Shults, Pocahontas; Taylor Nicole Shultz, Bryant; Amelia Lynn Sipes, Fayetteville; Christopher Douglas Skelton, Russellville; Taylor Ray Slaton, Hot Springs; JB Smiley, North Little Rock; Charles Derrick Spakes, Beebe; Katherine Harriet Stephens, Little Rock; Hillary Ann Stone, Bella Vista; Amanda Manatt Story, Little Rock; Lauren Gail Summerhill, Little Rock; Sara M. Swearengin, Broken Arrow, Okla.

Graham Caughman Talley, Little Rock; Andrew Samuel Tarvin, Fayetteville; Steven Lynn Taylor, Searcy; Gregory Martin Thomas, El Dorado; Gary Clayton Tinkes, Ashdown; Ellen Jean Tinnin, Fayetteville; Kristin Nicole Titley, Bryant; Cara Elizabeth Turbyfill, Fayetteville; Kendon Reese Underwood, Fayetteville; David Alton Warford, Sherwood; Kaylee Alexandra Wedgeworth, Mountain Home; Clinton Michael White, North Little Rock; Seth Allen White, Little Rock; Quinten Johnson Whiteside, Little Rock; Hannah Wood, Little Rock; Jacob Andrew Worlow, Fayetteville; and Jing Zhao, Little Rock.

• The sixteen who will qualify once it's determined that they have appropriate Multistate Professional Responsibility Examination scores are:

Benjamin Patrick Barton, Monticello; Nestor Alejandro Briceno, Fayetteville; Sean Michael Clarkson, Paron; Nancy Akel Draughon, Dover; Rielle Dene'e Dye, West Fork; Steven Tyler Hawkins, Benton; Brian Allan Holloway, Oklahoma City; Nicholas Daniel Hornung, Fort Smith; Darrington William Brantley Parrish, West Fork; Paul David Petersen, Mesa, Ariz.; Debra Denise Poulin, Little Rock; Jennifer McCloskey Quezada, Cave Springs; Mitchell Neal Sebourn, Searcy; Hailey Marie Dawn Smith, Jonesboro; McKendra Leigh Ugartechea, Hot Springs; and Jacob Dylan White, Little Rock.

Metro on 09/06/2015

Print Headline: Bar exam results

ADVERTISEMENT

Sponsor Content

Comments

You must be signed in to post comments
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT