Today's Paper Latest Coronavirus Tokyo Olympics The Article Core Values iPad Weather Story ideas Archive Puzzles Obits Newsletters
ADVERTISEMENT

54 state students win Merit Scholarships

by Cynthia Howell | June 10, 2021 at 3:36 a.m.

Fifty-four members of the newly graduated Arkansas High School Class of 2021 are among 3,100 winners of National Merit Scholarships financed by U.S. Colleges and universities.

The awards are for up to $2,000 annually for up to four years of undergraduate study at the institution financing the scholarship.

This is the third group of National Merit Scholarship winners to be announced this spring. A fourth group will be announced in July.

The most recent Arkansas recipients -- by an alphabetical listing of their hometowns and with their high schools, scholarship- sponsoring institution and probable fields of study -- are:

Atkins

• Joel T. Williams, Atkins High, University of Arkansas, management.

Bella Vista

• Cameron J. Dalton, Bentonville High, University of Arkansas, computer engineering.

Benton

• William H. Herzfeld, Benton High, University of Arkansas, law.

Bentonville

• William A. Ayers, Thaden School, University of Arkansas, computer science.

• Waeland S. Elder, Haas Hall Academy, University of Arkansas, computer programming.

• Dallin J. Jones, Thaden School, University of Arkansas, radiology.

• Anushri Kulkarni, Bentonville High, Stony Brook University, medicine.

• Mason J. Magnabosco, Bentonville High, Indiana University Bloomington, finance.

• Joshua J. Mattingly, Haas Hall Academy, University of Texas at Dallas, computer science.

• Nikhil K. Pai, Bentonville West High in Centerton, University of Arkansas, physics.

• Donna R. Thakadipuram, Bentonville West High in Centerton, University of Arkansas, computer engineering.

Blytheville

• Riya Mittal, KIPP-Blytheville Collegiate High, Boston University, medicine.

Cabot

• William H. Merrick, Cabot High, University of Arkansas, law.

• Mason A. Wright, Cabot High, University of Alabama, computer engineering.

Conway

• Ethan T. Moss, Conway High, University of Arkansas, computer engineering.

• Katelyn B. Ohlde, Vilonia High, University of Chicago, mathematics.

Decatur

• Lane A. Wilkins, Gravette High, University of Arkansas, engineering.

Fayetteville

• Taylor A. Fuson Kennedy, Fayetteville High, University of Chicago, mathematics.

• Colin D. Goolsby, Fayetteville High, University of Arkansas, physics.

• Thomas M. Needy, Fayetteville High, University of Arkansas, medicine.

Fort Smith

• Jackson D. Hannan, Southside High, University of Arkansas, engineering.

Greenbrier

• Avery M. Nelson, Greenbrier High, University of Arkansas, biomedical engineering.

Greenwood

• Jonathan W. Ivey, Greenwood High, University of Arkansas, computer science.

Hot Springs

• Gregory H. Whorton, Lakeside High, University of Chicago, law.

Jonesboro

• Alex Guo, Arkansas School for Mathematics, Sciences and the Arts in Hot Springs, Northeastern University in Boston, Mass., finance.

Little Rock

• Paavan Atluri, Central High, University of Arkansas, biochemistry.

• Charles R. Gordon, Little Rock Christian Academy, Texas A&M University, electrical engineering.

• Samuel E. Lu, Central High, Vanderbilt University in Nashville, Tenn., education.

• Saitej V. Mummadi, Central High, Tulane University in New Orleans, surgical medicine.

• Edward N. Onisei, Central High,University of Arkansas, medicine.

• Joseph S. Park, Central High, Emory University, medicine.

• Amitkumar M. Patil, Central High,University of Arkansas, finance.

Morrilton

• Cade M. Halbrook, Morrilton High, Oklahoma State University, Stillwater, agricultural engineering.

Mountain View

• Whitman W. Fowlkes, Mountain View High, Vanderbilt University, academia.

North Little Rock

• Marshall C. Donn, North Little Rock High, University of Arkansas, undecided.

• Max P. Green, Arkansas School for Mathematics, Sciences and the Arts in Hot Springs, University of Arkansas, medicine.

Pine Bluff

• Caleb E. Olumofin, McCallie School in Chattanooga, Tenn., University of Chicago, public policy and education reform.

Rogers

• Benjamin G. Gibson, Haas Hall Academy, University of Arkansas, marketing.

• Lucas Jaggernauth, Haas Hall Academy, University of Texas at Dallas, computer science.

• Luke A. Simmons, Bentonville High, University of Arkansas, computer science.

• Lucy D. Vaughn, home school, University of Arkansas, biochemistry.

• Ellen C. Woodhouse, Bentonville High, University of Southern California, Los Angeles, political science.

Roland

• Aya J. Giggleman, home school, Harding University, nursing.

Russellville

• Shawn Cafferty-Lueck, Russellville High, University of Arkansas, biology.

Searcy

• Abigail R. Howell, Searcy High, Harding University, environmental science.

• Parker R. McNeal, Harding Academy, Harding University, undecided career field.

Sherwood

• William A. Walker, Central Arkansas Christian School, University of Arkansas, psychiatry.

Springdale

• Kinley G. DeSpain, Haas Hall Academy, University of Arkansas, medicine.

• John P. Kingston IV, Har-Ber High, Bowdoin College in Brunswick, Maine, undecided career field.

• Gavin S. Litchford, Shiloh Christian School, Liberty University, medicine.

• Noah M. Livingston, Har- Ber High, University of Arkansas, law.

Tontitown

• Brooke R. Scott, Haas Hall Academy, University of Arkansas, mechanical engineering.

Wesley

• Benjamin A. Edens, Huntsville High, University of Arkansas, computer science.

Wynne

• Blayten K. Jones, Wynne High, University of Arkansas, computer science.

ADVERTISEMENT

Sponsor Content

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT